..........
HVB's U15 piger vindere af Nordea cup 2008 i RB1906
HVB's U15 piger deltog den 29. december med tre hold i RB's årlige julestævne Nordea Cup. Det blev til en forrygende dag hvor alle tre hold leverede flotte resultater.
HVB 1 brillerede ved at vinde stævnet inkl. en præmie på kr. 2000. Et godt tilskud til holdets træningslejr i Vildbjerg i begyndelsen af april. Sejren blev til efter tre sejre i finalerunden over Slagelse B73, Taastrup FC og holdet Pigerne fra Vestegnen, der bestod af spillere fra Brøndbys pigehold. I alle tre kampe fik HVB 1 pigerne god støtte af de øvrige holdkammerater fra HVB 2 og 3, der næsten alle blev i hallen for at se finalerunden. En flot gestus.
HVB 1 kvalificerede sig til finalerunden ved at besejre HVB 3 i en mellemrunde kamp, som fulgte efter at begge hold havde topplaceringer i de indledende puljer. Lidt ærgeligt at de to hold på den måde mødte hinanden tidligt i turneringen. Det havde været sjovere at vente til finalerunden.
Endelig sluttede HVB 2 med to sejre og to nederlag. Det ene nederlag kom mod Slagelse B73 og var kun på 2-1. Et noget ærgeligt resultat, der var påvirket af at pigerne måtte tage imod to uheldige udvisninger.
Samlet set en god dag - hvor pigerne fik vist at de ikke helt har glemt at spille indendørs, selvom det meste af tiden bliver brugt på udendørs fodbold.
HVB 1 bestod af: Karina Podbielski, Anizette Jensen, Signe M. Nielsen, Amalie Sørense, Janice Jakobsen og gæstespiller Emilie Brøndum Jensen. Tak til Emilie - der til dagligt spiller i Skovlunde IF.
HVB 2 bestod af: Emilie Madsen, Signe Munk. Signe Schiødt, Cecilie Koch, Cecilie Kromann og Katrine Jønson.
HVB 3 bestod af: Johanne Jensen, Cecilie Wiisborg, Louise Hemann, Jasmin Christensen, Christine Dengsøe og Nanna Pedersen.
Endelig skal det nævnes at Louise og Johanne søndag den 28/12 fik lov at spille med på det ene af HVB U18 pigernes hold. Her blev det til en mellemrundeplads og flere scorede mål. Tilsvarende fik Signe N. lov til at spille med hos Skovlunde's U 18 pigers 2.hold. samme dag. En spændende oplevelse for alle tre piger.
...............................
FC Midtjylland med høj klasse både på og udenfor banen
Skrevet af Jesper Tangbaek d. November 05 2008 18:52:19
FC Roskilde har et samarbejde med FC Midtjylland. Det har HVBs U13 drenge haft rigtig meget ud af i 2008. 6 spillere var på talentskole i foråret. 2 spillere var på træningslejr i forbindelse med udtagelse til FCMs talenthold. 1 spiller kom på talentholdet og senest var 22 spillere, trænere og holdledere på en fantastisk træningslejr den 1. og 2. november.
Turen startede tidligt lørdag formiddag med tungt lastede biler og forventningsfulde spillere. Ved ankomsten til Ikast blev vi straks indkvarteret på Nordre Skole, fik spist madpakkerne og klædt om til dagens træning. Bo og Hans stod for 1½ times rigtig god træning. Drengene gik som sædvanligt koncentreret til opgaven og var vilde med de mange nye øvelser. FCM havde inviteret to spillere med fra juniorligaen til at deltage i træningen, herunder Mads Hvilsom som er en gammel Himmelev-dreng.
Herefter var det tid til at klæde om og gøre klar til Sørens rundvisning på efterskolen, akademiet, omklædningsrum samt de sidste 5 minutter af Champions League opgøret i håndbold. Efter aftensmaden var der dømt hygge på skolen indtil sengetid kl. 22.00...det gik næsten efter planen.
Søndag startede med morgenmad kl. 8.00. Herefter var der opladning, omklædning og opvarmning til kampen mod FCMs U13 talenthold. Kampen blev spillet på Ikast Stadion i pragtfuldt vejr. Lad os slå fast med det samme: FCM er det bedste hold vi nogensinde har spillet i mod. Holdet bestod af fysisk og teknisk stærke spillere med en hurtighed, som vi ikke har været oppe i mod før. Resultatet blev et nederlag på 9-1, og holdet kan endda takke målmand Mikkel Fogt for små mirakler mellem stængerne.
HVB drengene tog nederlaget stille og roligt. Der gik ikke 10 minutter før drengene talte om revanche. Forskellen på de to hold er nok den naturlige forskel mellem et "regionshold" fra Midt- og Vestjylland og et hold fra Himmelev og omegn. Drengene var dog helt på det rene med, at træningsbanen bliver ekstra vigtig, når vi starter op for alvor til januar 2009.
Turen sluttede på NRGI Park i Århus. FCM gav billetterne til kampen mellem AGF og FCM. AGFs sejr på 2-1 var skidt for vores gode værter, men kampen var faktisk yderst seværdig. Drengene var godt trætte, da vi startede bilerne. De kunne lige klare et pitstop på MC Donalds i Vejle og gik herefter i coma, indtil de blev vækket i Himmelev kl. 21.30.
Det var en fantastisk tur. Vores værter fra FCM skal have en stor tak fra alle deltagerne. Bo skal skal have stor tak for at arrangere turen og træningen. Hans stor tak for træningen. Søren stor tak for rundturen. Mads og Vito stor tak fordi de brugte tid på at være med om lørdagen.
Drengene var alletiders gode selskab - de 5 "rejseledere" er friske på endnu en tur på luftmadrassen.
...............
U15 pigerne har kvalificeret sig til EliteØst
Himmelev-Veddelevs U15 piger har efter weekendens kamp mod Birkerød kvalificeret sig til den bedste række for U15 piger på sjælland. Birkerød blev slået 4-0 på hjemmebane, og dermed spiller holdet i ELITE ØST i den kommende forårsturnering. Holdet mangler endnu en kamp på lørdag, men resultatet her, har ingen indflydelse på oprykningen. 7-sejre og 1 uafgjort - må siges at være et særdeles tilfredsstillende resultat og holdets sportslige mål blev hermed indfriet. Stort tillykke og tak til pigerne, for deres flotte indsats.
.....................
U15 piger udtaget til Dansk Boldspil Unions talenttræning
Himmelev-Veddelevs U15 piger har fået udtaget 5 piger til Dansk Boldspil Unions talenttræning. I alt var over 500 piger indstillet i hele landet og DBU har efter 2 udtagelsestræninger, udvalgt 120 piger som bliver fordelt på 6 centre. HVB pigerne hører til Sjælland Vest og her har DBU udvalgt 20 spillere, hvoraf de 5 er fra HVB. En rigtig flot præstation af pigerne. Pigerne spiller til daglig på HVB's talentfulde U15 pigehold der blev nr. 4 ved sjællandsmesterskaberne i sommer og i forsommeren vandt den store pigeturnering Madsby Cup i Fredericia. Præstationer der skal ses i lyset af, at flertallet af pigerne er et år yngre end de spillere de normalt møder.
Pigerne er Signe M. Nielsen, Karina Podbielski, Anizette Jensen, Jasmin Christensen og Karoline Klindt.
...........
Himmelev Drenge viste klasse med U 17 fodboldlandsholdet
Hele 3 tidligere Himmelev talenter, var med på Danmarks U 17 Landshold til Inter-Nordisk turnering i Sverige i sidste uge, mens Alexander Nissen Green Og Mads Dittmer Hvilsom har været med før, blev der debut til Dario Dumic.
Dario Dumic måtte dog stå over i den første kamp som blev vundet 2-1 over Sverige, men han imponerede i den næste kamp, hvor han scorede det første mål i 2-0 sejren over Færøerne og så skulle holdet bare have uafgjort i den sidste kamp mod Skotland, men det snød skotterne dem for, ved at vinde 0-1 på et mål 10 minutter før tid.
I bronzekampen mod England spillede alle 3 'HVB-drenge' hele kampen og de scorede også alle 3 ! Dario Dumic scorede igen fra sin postion som forsvarspiller, men England udlignede inden Mads Dittmer Hvilsom bragte Danmark på vinderkurs med sin 5. scoring i landsholdsdragten, hvilket gør ham til U 17 landsholds topscorer og endelig fik en myreflittig, løbestærk og chanceskabende Alexander Nissen Green scoret sit første mål på landsholdet, han blev iøvrigt kåret som Danmarks bedste spiller i turneringen.
Det er ret imponerende at 3 spillere fra samme årgang er på landsholdet og det skyldes selvfølgelig at de alle har et stort talent, men også at de har trænet med andre dygtige spillere, da de kommer fra den gode årgang 92, hvoraf følgende spillere også spiller på dansk top niveau: Frederik Sørensen, som vandt U 17 Liga guld sammen med Alexander Nissen Green i Lyngby BK, Nicki Vejlebo Nielsen som indtil sommerferien spillere på FC Midtjylland's juniorliga hold sammen med Mads Dittmer Hvilsom, Christina Stokholm som er på kontrakt i Brøndby IF og Mathias Damm Væggemose, som er på kontrakt i Herfølge BK og har været med i Landsholdsbruttotruppen.
Dario Dumic er rejst til Norwich i England, hvor han starter sit professionelle eventyr efter at have vundet sølv med Hvidovre IF's U 19 hold, som han har spillet for i hele foråret som juniorspiller.
Selvom disse spillere har søgt andre udfordringer er der masser af talentfulde spillere tilbage i Roskilde, hvor Asger Bruhn, Frederik Skov, Mads Saabye Jørgensen og Mikkel Leth er stadig med på det talentfulde U 17 hold i FC Roskilde er fra årgang 92 i Himmelev. De udgør sammen med spillere fra moderklubberne og udefra et særdeles talentfuld hold, hvor FC Roskilde endnu et talentfuld hold.
Det kan godt undre os rigtig meget og ryste os ledere eller fodboldtrænere i Roskilde , at FC Roskilde ikke har fået Licens i DBU regi, med sådan en talentmasse i en årgang og mange på vej i andre årgange, som bliver trænet efter samme struktur og fodboldfilosofi, men 3 landsholdspillere og et helt hold af andre talenter er åbenbart ikke nok, når klubben kommer fra Roskilde, siger en stolt tidligere træner og Sportschef i FC Roskilde Ungdom, som er gået i tænkeboks, omkring hvad der så skal til ?
Himmelev ordnede England
sådan skrev tipsbladet
12:23 Af Niels Jørgen Larsen 08 Aug, 2008
Glæde i Roskilde-klubben over talenttrios succés på U/17-landsholdet
Danmark-England 6-1! Ganske usædvanlige landsholdscifre, men sådan endte kampen om tredjepladsen ved årets internordiske turnering for U/17-landshold i Sverige. Lige så bemærkelsesværdigt er det at tre af de danske målscorere i kampe alle kommer fra den lille Roskilde-klub Himmelev.
Det er de to fætre Mads Hvilsom og Alexander Green samt Dario Dumic. Mens Hvilsom og Green i dag spiller for henholdsvis FC Midtjylland og Lyngby, så er Dario Dumic netop skiftet fra Hvidovre til Norwich. Derfor var det ekstra perfekt for ham at score mod England. I øvrigt var det forsvarssspillerens andet mål i turneringen, da han også scorede i sin debutkamp mod Færøerne.
Flere andre spillere fra den stærke 92-årgang i Himmelev begår sig i øvrigt nu i større klubber. Blandt disse Frederik Sørensen, som sammen med Alexander Green var med til at sikre Lyngby årets danske mesterskab i U/16-ligaen og Christian Stockholm hos sølvvinderne Brøndby.
Himmelev indgår i samarbejdet FC Roskilde og her er man med rette stolte over de tre landsholdsspillere.
- Selv om disse spillere har søgt andre udfordringer er der masser af talentfulde spillere tilbage i Roskilde, siger sportschef i Roskilde Ungdom Søren Væggemose, som er tidligere træner for 92-årgangen i Himmelev.
FC Roskilde er ellers blandt de klubber, der fik afslag på DBUs nye ungdomslicens og derved får det sværere i det fremtidige talentarbejde.
..................
Dagbladet skriver:
Himmelev-Veddelev Boldklubs dygtige U18-fodboldpiger
Himmelev-Veddelev Boldklubs dygtige U18-fodboldpiger er ved at finde formen. Weekendens udekamp i Ringsted mod DFK, som blev vundet med 4-1, var et kæmpe skridt i den rigtige retning, hvor hele holdet leverede en super indsats mod et velorganiseret og godt kæmpende Ringsted hold.
Kampen igennem var koncentrationen høj, og Ringsted blev holdt fra chancer. Der skulle et tyndt straffespark til i anden halvleg, før værterne fik scoret, men da var HVB allerede foran 4-0. Omvendt producerede HVB mange kvalificerede chancer med direkte spil.
HVB-målene blev scoret af Amalie Møller, Anna Bruus og Louise Gregersen (2).
...............
HVB U11 drenge (årgang 97) vinder Vildbjerg Cup
Der var dømt morgenhår, da HVB’s drenge i årgang 97 (2 hold á 10 drenge) mødtes torsdag morgen kl. 6:30 ved klubhuset, for forventningsfulde at drage af sted til det midtjyske og nogle spændende dage ved Vildbjerg Cup.
Campingpladsen blev indtaget med højt humør, til trods for meteorologernes forudsigelser om kommende regn-/ og tordenbyger.
Indmarchen med de ca. 8.000 spillere blev langt om længe afviklet, så drengene kunne starte på det det de var kommet efter – fodbold.
Det ene af de to hold klarede puljespillet flot med to sejre (Nørager/Rørbæk og Vildbjerg) ud af tre mulige, og kunne således gå videre med en 2. plads i puljen til slutspillet. Desværre blev dette også endestationen efter den første kamp, da drengene slukørede måtte forlade grønsværen efter et 2-0 nederlag til TuS Obenstrohe fra Tyskland. Flot kæmpet drenge.
Bedre gik det vores andet hold, der efter en uafgjort (Sulsted/Vestbjerg) og to sejre (Kalundborg og Viborg) i gruppespillet, kunne se frem mod slutspillet.
Kl. 8:35 lørdag morgen skulle 1/8-dels finalen spilles mod Høsterkøb. Det kan godt være der igen var morgenhår, men støvlerne var så sandelig snøret rigtig. Efter en utrolig tæt kamp kunne drengene forlade banen med en 1-0 sejr i bagagen.
Nu var det ”bare” at vente på kvartfinalen der skulle spilles senere lørdag mod IF Frem Hellebæk. Det blev stort set en kamp mod et mål, nemlig Frem Hellebæk’s. At vi får et mål i det første minut hjælper jo også lidt. Vores drenge var sprudlende og der var ikke det de ikke kunne. Alt kørte på skinner hvilket førte til en superflot og super velfortjent 6-0 sejr.
Semifinalen var atter en tidlig morgenkamp mod Lemvig GF. Efter at have været bagud med 0-1 får vendt kampen og hentet en sejr mere på 3-2. 100% vilje, indstilling, sammenspil og ikke mindst fight førte til denne vigtige sejr.
Py ha, nu var det tæt på at finalen mod Næsby BK skulle spilles og drengene var tændte. Det må man også sige at Næsby var. Kampen blev – i forhold til de tidligere kampe – en lidt rodet affære, set med HVB-øjne. Ikke desto mindre blev der igen fightet af alle mand, da guldet jo lå og ventede på os. Resultatet efter dommerens sidste fløjt blev 2-2. Nu var det pludselig reglen om hvem der havde fået tilkendt flest hjørnespark, der trådte i kraft. Alle drengene samledes om dommeren får at få meldingen og jubelen kendte ingen grænser da HVB’erne vandt ”hjørnesparkene” med 2-1.
Drenge, Jonathan H. Enevoldsen, Sebastian Oliver Andersen, Mathias Reinholdt, Mikkel Christiansen, Oliver Veber, Nicolai Dyreborg, Jonas Korsgaard, Emil Winge Wittgren, Casper Hørberg Vejlstrup og Adam Thagesen, STOOOORT tillykke med det utrolig flotte resultat. 7 kampe og uden nederlag. I fortjener al den ros vi kan give. Vi som træner-/ledere og jeres forældre, er bare så stolte af jer.
Palle Andersen
.............
HVB’s U-15 juniorhold blev sjællandsmestre – og søger målmand
HVBs 1. hold i U15 blev efter en fornem præstation Sjællandsmestre i række 1. Finalen mod Hørsholm blev vundet med 2-0 på mål af Lasse Madsen og Oscar Wanstrup, og var en flot afslutning på en fornem forårssæson.
Fra efteråret rykker holdet op i junior U-16 og spiller i Mesterrækken som er Sjællands stærkeste række – og desværre må holdets nuværende 1. holds målmand ikke spille med i årgang 93 – da han er spærret på grund af alder. Holdet søger derfor en ny målmand som kan tage kampen op om pladsen i målet på Roskildes stærkeste U-16 hold.
Er du den målmand vi søger – så vil du blive godt modtaget af trænere og holdkammerater og du vil være en del af 1 holdstruppen på 18 spillere. HVB er jo en del af FC Roskilde og vi har derfor et meget tæt samarbejde med FC Roskildes Junior Elite Øst hold i U17 – så måske er det vejen frem til spil på endnu højere niveau. Desuden har HVB samarbejde med FC Midtjyllands fodbold akademi – så der er mange muligheder for den rette målmand.
Er du interesseret i at vide mere – eller kunne du tænke dig at prøve kræfter med HVB – så ring til afdelings ansvarlig Bente Ellebæk på tlf. 4632 0525
..............
U12 piger vinder A-rækken:
Igen i år har U12 pigerne, årgang 96 – 97 vist sig at være et af Sjællands bedste hold.
Før weekendens kamp mod Brøndby IF lå holdet på en 2 plads i rækken med
en kamp mindre end Vallensbæk, som vi i starten af sæsonen havde slået 5 – 1.
Kampen mod Brøndby var ikke mange minutter gammel før pigerne havde bragt sig foran 1 – 0,
og havde presset Brøndby langt tilbage på banen.
Efter 3 – 0 i midten af første halvleg blev der eksperimenteret, og mange prøvede at spille andre pladser. Kampen endte 6 – 2 til HVB.
Sejren og førstepladsen i rækken med en mål score på 47 – 7, blev på behørig vis fejret med champagne og lagkage.
U12 pigerne er inviteret og deltager i elite stævnet i Horsens den 15 – 17. august,
hvor mange skal spille 11 mands fodbold for første gang.
Vi har i forårets stævner formået med både et rent 1. hold og med blandede
hold, at matche de bedste pigehold i Danmark. Super piger.
God sommer.
Himmelev-Veddelev Boldklubs U12 piger er blandt Sjællands bedste. Bagest fra venstre: Peter Thagesen (træner), Thea Laursen, Ida E. Thagesen, Lærke Hedegaard, Laura Johansen, Torben Jacobsen (træner) Nederst fra venstre: Ireen Kooij, Astrid Bundgaard, Janice Jacobsen, Yashila Heltberg, Amalie Ekdahl (målmand).
.................
U-14 piger klar til SM i Helsinge
U14 pigerne har i forårssæsonen spillet i den bedste række, hvor målet var at kvalificere sig til finalestævnet i Helsinge. Til dette ville de 2 bedste for hver pulje gå videre. Der var stor spænding om pladserne lige til det sidste og sidste kamp mod Solrød skulle bare spilles uafgjort, så var vi med. Tabte vi derimod var det Solrød der kom med, så der var meget på spil for begge hold.
Det blev til en hektisk kamp hvor bølgerne gik højt, men hvor HVB pigerne havde de fleste chancer som de desværre ikke fik scoret på. Kampen endte uafgjort 1 - 1 og pladsen til finalestævnet var sikret.
Stort tilykke til pigere for den flotte placering og tak for den store indsats der er blevet lagt til træningen i løbet af året. Finalestævnet afvikles den 28-29 juni i Helsinge med 3 kampe i den indlendende pulje om lørdagen og søndag er der kampe om finalepladserne.
Efter sommerferien er rækken omdøbt til U15 piger og her skal HVB spille om en placering i Elite Øst rækken.
Med venlig hilsen
U14 pige trænerne
..............
U-15 har vundet Række 1 og spiller SM på lørdag d. 21/6-08
HVBs årgang 93’s 1. hold, som er yngste juniorer (U-15), har helt suverænt vundet Række 1 med 25 point ud af 30 mulige – og spiller fra efteråret i Mesterrækken.
Holdet spiller lørdag d. 21/6 kl. 13.30 SM-finale mod Hørsholm på hjemmebane i Himmelev – så kom ned og hep på drengene – det har de fortjent.
Holdet fik inden sæson start en ny træner-duo bestående af 2 unge spillere fra Himmelevs senior afdeling – nemlig Lasse Ellebæk og Simon Rosentoft – som allerede i deres første møde med trænerjobbet har skabt nogle flotte resultater.
Det fornemme resultat skal også ses i forhold til at holdet siden sidste sæson har afgivet 3 af deres bedste spillere til FC Roskildes 2. divisonshold i U-16. Men stammen af de tilbageværende spillere har sammen med 3 af FC Roskildes udviklingsspillere virkelig fået skabt et homogent hold som det bliver spændende at følge fremover.
Et stort tillykke til spillere og trænere med det flotte resultat – og så håber vi at rigtig mange kommer ned og støtter drengene på lørdag i Himmelev kl. 13.30.
Med sportslig hilsen Carsten Hansen
..............
Talentfulde U14 piger vinder af Madsby-Cup
Himmelev-Veddelev Boldklubs U14 piger deltog i weekenden i Madsby-Cup i Fredericia med et 11 mands hold og et 7 mands hold.
11 mands holdet vandt efter 3 kampe deres indledende pulje. Kvartfinalen blev vundet 1-0 over tyske KaltenKirchen. I Semifinalen mod Middelfart var pigerne bagud med 0-1 ved halvleg, men med troen på at alt kan lade sig gøre, formåede de at score 2 mål til slutresultatet 2-1. Finalen mod endnu et tysk hold, TUS Westerholz, blev fortjent vundet 1-0.
7 mands holdet leverede ligeledes en flot præstation. I de sidste kampe var de både ude i forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence og takket være vores dygtige målmand lykkedes det at komme videre til slutspillet. Holdet endte efter 6 kampe på en rigtig flot 3 plads.
Tak til spillere og forældre for en rigtig dejlig tur .
Trænerne
..............
Roskilde jubler over oprykning
Af Jørgen B. Andersen
og Anders Kamper
ROSKILDE: FC Roskilde skal næste år møde hold som Viborg, Silkeborg, Lyngby, Herfølge og Køge i 1. division i fodbold. Det blev en kendsgerning, da holdet søndag slog KB 2-1 på Frederiksberg, mens Fremad Amager samtidig tabte til Slagelse. Og udover, at det straks førte til euforisk jubel blandt spillere, holdledere, bestyrelsesmedlemmer med mere, så skaber det resultat også glæde langt ind på direktionsgangene rundt omkring i Roskilde.
- Det er en forløsning det her. Og det er perfekt, at vi selv afgør det. Vi beviser igen, at vi er det bedste hold, for vi har slået alle de bedste hold i rækken. Det er fedt ikke at skulle være afhængig af andre. Jeg kan ikke sige andet, end at det er en forløsning, sagde anfører Jannick Larsen efter champagnefesten på græsplænen på Frederiksberg.
Blandt tilskuerne på Frederiksberg var Roskildes borgmester Poul Lindor Nielsen, der i øvrigt som ung har spillet for FB på netop den bane, der blev rammen om Roskilde-spillernes fest. Og han tror, at hele byen kan bruge oprykningen positivt.
- Et stort tillykke til Roskilde. Det er vi stolte over, og det er godt gået af spillerne og hele teamet der har gjort det her muligt. Jeg håber, at det kan give en større sammenlingskraft for hele Roskilde. Her er noget, vi kan være stolte af, og så kommer der måske flere tilskuere, siger Poul Lindor Nielsen, der vurderer, at det fremover også bliver mere interessant at spille fodbold i Roskilde.
At det så formentlig kommer til at koste kommunen nogle penge til forbedringer af forholdene i Roskilde Idrætspark vil han ikke tænke på lige nu - nu er det glæden, der skal have lov til at herske.
Formanden for Roskilde Handel, Carsten Reves, glæder sig også over resultatet.
- Det er klart, at Roskilde har brug for at blive mere kendt, og jo højere op vi kommer indenfor fodbold, jo mere kendte bliver vi. Så kommer der måske flere til byen, og så kan vi jo håbe, at de vil komme og købe ind i byens forretninger med de mange fantastiske tilbud, siger Carsten Reves.
Dagbladet Roskilde
.............
Himmelev-Veddelev Boldklub igen i serie 2
Forberedelserne til den nye sæson indledes på lørdag, men samarbejde med overbygningen FC Roskilde er stort
set lig nul.
HIMMELEV: Himmelev-Veddelev Boldklub fodbold er på papiret en del af fodbold overbygningen FC Roskilde,
men i virkelighedens verden har klubben ikke specielt meget samarbejde med FC Roskilde i hvert fald på
seniorplan.
- Vi havde Mikkel Thomsen til fællestræning i FC Roskilde sidste år, men i år er ingen mand fra Himmelev i 2.
divisionstruppen, fortæller Lars Villumsen.
Klubben er efter en årrække i lavere rækker tilbage i serie 2, hvor træner Arne Larsen fortsætter i sin syvende
sæson i klubben. Klubben råder desuden over et hold i serie 4, hvor Lars Villumsen står som træner, indtil en ny
mand er fundet til posten.
Forberedelserne til den nye sæson i serie 2 indledes på lørdag den 2. februar klokken 16 til 18, hvor der startes
på forholdsvis lavt blus. Derefter er der træning på kunstgræs mandag og torsdag.
10 træningskampe er også på plads inden turneringsstarten 12. april. Den første træningskamp er lørdag 9.
februar mod RB06.
- Vi har mange på ferie, så der går endnu nogle uger, før vi har en fornemmelse af mulighederne i serie 2. Vi
forventer at råde over en intakt trup i forhold til sidste år. Desuden har vi fået meldinger, der tyder på, at enkelte
nye kommer til, men et klart overblik får vi først i løbet af februar, siger Lars Villumsen.
Kilde: Dagbladet den 28.01.2008
................
HVB søger træner til herre senior i serie 4.
Kunne du tænke dig, at blive en del af et godt team, hvor det sportslige og sociale hænger meget sammen.
Derfor søger HVB en træner, som kan varetage trænerjobbet for vores serie 4 hold.
HVB`s senior hold har en gennemsnits alderen fra 18 til 24 år og er derfor utroligt engageret.
Der trænes på kunstgræs mandag og torsdag.
Forår 2008 på græs skal der trænes tirsdag og torsdag
Skulle dette have vagt din interesse bedes du rette henvendelse til undertegnet.
Peter Hvilsom.
24686177 / 46370683
....................
Kendte hal aflysninger
Trekroner hallen:
2/2 2008 aflyst pga. af vores egen Danske Bank cup
Fredag d. 08. februar 2008 19.00 til 21.30
18/2 til og med 24/2 2008 lukket vinterferie
Himmelev Gymnasiums hal:
18/2 til og med 24/2 2008 lukket vinterferie
Onsdag d. 27. februar 2008
20/3 til om med 31/3 2008 lukket terminsprøver
......................
Et HVB-bananskib - en cajunvegatar kutter eller måske noget helt tredje.
HVB har brug for dine gode idéer til en bod på Roskilde Festivalen.
For på trods af en veloverstået festival, hvor end ikke rekordregn og mudder kunne stoppe HVB portvagterne, så overvejer vi at skifte portvagterne ud med en bod.
Planlægningen af portvagterne har været en så stor opgave, at vi gerne vil åbne en bod i stedet for at tjekke armbånd og se efter dåseøl i portene. Men for at få lov til det så kræver Roskilde Festival, at man kommer med en ny idé - og den skal være så god, at festivalledelsen giver os lov til at åbne boden.
Måske kender du Gadegårdens "Bollebod" - nærmest en institution på festivalen. Så hvis du har en idé til en nyklassikser a la HVBurgere - eller stegt flæst m HVBsovs, så er det nu du skal skrive til os. Eneste krav er, at boden ikke må sælge øl og spiritus - det tager festivalen sig selv af.
Din idé skal være os i hænde inden inden 1. december - og du behøver ikke står for udviklingen af boden. Lige nu har vi bruge for idéen!
I øvrigt blev mudder og regnfestivalen en økonomisk succes - det blev til et overskud til klubben, som svarede til budgettet, og i tillæg et beløb til hver enkelt årgang som kunne stille med voksne til fysisk at stå på porten.
Bestyrelsen
...............
Planlægningsmøde 2008
Tid og sted :
Søndag den 18.11.2007 kl. 09,00
Klubhuset.
Dagsorden :
Budget for 2008
Sponsor muligheder for HVB.
Skulle du som træner / holdleder eller årgangs ansvarlig være interesseret i hvordan klubben forvalter deres penge, så har du her muligheden for at komme med dine input til vores kommende budget. Dette budget som i januar skal godkendes på vores generalforsamling.
Hvordan sikre HVB sig muligheden for at være med i kampen om de mange sponsor kroner, som findes. Har du nogle gode ideer til hvordan HVB kan sælge sig selv til omverden, kom og deltag i dialogen.
Vi starter med morgenmad og slutter med frokost. Derfor vil jeg meget gerne have en tilmelding senest onsdag den 14.11.2007
Hilsen
Peter Hvilsom
Formand
.....
Kustgræsbanen lader vente på sig.
Desværre er situationen den at vi IKKE må benytte kunstgræsbanen, og jeg har endnu ikke overblik over hvornår der bliver givet tilladelse til at vi kan benytte den.
Jeg har en dialog med kommunen om alternative spilleflader, men jeg forventer først en tilbagemelding i løbet af næste uge. (uge 45)
Jørgen Norlund
........
Stor fodboldweekend for HVBs lilleputter
HVBs lilleputter i U11 afsluttede udendørssæsonen 2007 med et brag af en fodboldweekend. Drengene var nemlig til afsluttende SBU-stævne om lørdagen og elitestævne i Greve om søndagen. Drengene spillede nogle flotte kampe om lørdagen og tog en pokal med hjem til hylden om søndagen.
Lørdagens stævne bød på kampe mod Næstved, Rosenhøj og AB. Især kampen mod AB var imødeset med stor spænding. Begge hold nok tog til Næstved med det formål at få målt styrkeholdet mellem to hold, som hører til i toppen af årgangen på Sjælland. Kampen blev spillet i et meget højt tempo; men HVB drengene gik til stålet og "sad tæt" på AB drengene. Det var med til at give et overtag i 1. halveg. Casper Lund scorede to mål og Anders Hansen 1 mål. AB kom dog flot igen i 2. halveg, hvor fænomenalt målmandsspil fra Mikkel Fogt og en scoring af Kristian Brogaard sikrede HVB en sejr på 4-2. Vi glæder os til gensynet med fodboldvennerne fra AB i 2008.
Fodboldvennerne fra Greve havde inviteret til elitestævne om søndagen. Noget af udfordring efter lørdagens 3 hårde kampe. Det blev en lang dag med 5 kampe, hvor HVB drengene oplevede lidt af hvert, bl.a. fik en rundbarbering på 1-6 mod Greve og en sejr på 3-2 over Ølstykke FC i B-finalen. Stævnet bød også på den første sejr nogensinde over Hørsholm. Der var flere præstationer ud over det sædvanlige. Mikkel Fogt var helt forrygende med sikre indgreb og TV-redninger på stribe i alle kampe. Victor Møller spillede sine bedste kampe helt til sidst, da ingen andre kunne stå på benene. Casper Lund viste klassen i B-finalen og scorede alle tre mål. Anders Hansen leverede fight med hjertet, da holdet havde mest brug for det. Kristian Brogaard scorede det vigtige mål til 1-0 mod Hørsholm efter en forrygende tur over en halv banelængde. Sebastian Johansen fik en meget flot debut for HVB og spillede som en etableret HVB'er. Resten af drengene gav alt, hvad benene kunne trække ,og var med til at vise HVBs berettigelse til elitestævnet. Tak til fodboldvennerne fra Greve. Vi glæder os til at se jer igen på græs i 2008.
Tak til drengene for en stor sæson. Drengenes ben, tilhængere på sidelinien, og trænerne er enige om, at det er tid til lidt fodboldpause!
Flg. drenge var med i weekenden: Mikkel Fogt, Morten Jensen, Nicolai Dam, Anders Hansen, Jakob Tangbæk, Casper Lund, Kristian Brogaard, Victor Møller, Nicklas Villadsen, Malte Bakmand, Sebastian Johansen og Victor Saugman.
.............
Elite Øst finale: HVB vs. Skovlunde II 2 - 1 (1-0)
Elite Øst mesterskabet er vores!!
Men for s... hvor var det spændende... Kampen var i den grad et eksempel på hvor meget det mentale betyder i fodbold - vi får en hurtig scoring i første halvleg og sidder totalt på den, Skovlunde laver sq det samme nummer i anden :-/
I første halvleg spiller vi det spil vi har trænet hele året - vi spiller med selvtillid, tør det frække, er godt organiserede og har en fin balance mellem at spille og at sparke - flot i så afgørende en kamp d'damer!! Vi scorer et tidligt mål da Karina finder en hårdt arbejdene Bruus, der flot løfter bolden over Skovlundes målmand. 1-0 og fantastisk stemning i halvlegen...
I anden halvleg starter vi egentlig godt, men efter en lidt tilfældig situation hvor en af vore glider i græsset, scorer Skovlunde til 1-1. Herefter går der gummiben i den - Skovlunde får ny luft og vi tør hverken spille eller tackle og skaber derfor næsten intet. Heldigvis har vi denne sæson haft en fantastisk god organisation at falde tilbage på og det giver bonus, da Skovlunde, trods stort overtag i spil, ikke formår at score. Ca. ti minutter før tid begynder vi at spille primitivt - sparke bolden frem og jage håbløse bolde... Det giver bonus, da Hemann to minutter før tid opsnapper en aflevering fra en Skovlunde forsvarsspiller og sikkert scorer til 2-1. I allersidste minut får Skovlunde frispark lige uden for feltet, men sparker heldigvis bolden over mål - fik sq lige yderligere et par panderynker og grå hår der...
Stort tillykke d'damer - i har virkelig fortjent det! Det er en fantastisk måde at fejre mit 10 års trænerjubilæum på, den rigtige måde at sige farvel til 90'erne på og en rigtig god måde at starte tilværelsen som U-17 pigespiller på som 92'er....!!!
Tak for en heeeeeelt vild sæson :-D
HVB mål: 1-0 Bruus (Karina), 2-1 Hemann
Kampens spiller: Hemann
................
Som i kan se er ”vores” kunstgræsbane næsten færdig, desværre er der opstået nogle forsinkelser som gør at vi først
Kan tage banen i brug efter uge 46. Jeg har forespurgt kommunen om vi kan tage banen i brug før, og regner med at kunne få et svar i løbet af efterårsferien (uge 42)
Status:
-Kunstgræs banen er færdig, med mål.
-Flise belægningen omkring banen opfylder ikke specifikationerne, der forhandles om en løsning.
-Hegn omkring banen mangler, kommer i uge 46.
-Dræn af kunstgræs banen skal testes da tilslutningen til brøndene muligvis har et problem.
Problemstillingen er, at kunstgræsbanen er entreprenørens ansvar indtil den er afleveret. Hvis vi benytter kunstgræsbanen inden den er helt færdig kan vi komme i en situation hvor entreprenøren kan betragte kunstgræsbanen som afleveret, hvor ved ovenstående skal udbedres for vores regning.
...........
På manges opfordring er det igen lykkedes os at få lavet en sort strikhue med broderet HVB-logo. Den er god til vintertræningen på kunstgræsbanen
Prisen for huen er kr. 90 og størrelsen er one-size.
Herudover har vi stadig flere af vore sorte sportstasker med hvb logo tilbage pris. Kr. 125
Tilbud i oktober og november!!
Bestilles både hue og taske er prisen kr. 200
Rigtig god julegaveide
..................
Oprykning sikret I et brag af en kamp mod B77 Rødovre.
Sæsonen startede med 2 uafgjorte og et nederlag, hvilket var langt fra hvad vi havde både regnet og håbet på. Siden da er det blevet meget bedre og Himmelev har kun haft et pointtab siden, mod netop weekendens modstander B77.
Efter 10 kampe i træk med sejr i dem alle tog Himmelevs 1. hold imod B77 i en kamp der kunne sikre oprykningen. Det var derfor et tændt Himmelev hold der havde revanche til gode efter at have tabt det omvendte opgør.
Regnen silede ned på Himmelev Stadion, men der var alligevel mødt mange tilskuere op for at se Himmelev forsøge at spille sig i serie 2. Kampen startede meget lige, dog med et lille overtag til B77. De tilspillede sig dog kun en enkelt chance som blev headed over. Himmelev spillede sig langsomt ind i kampen og midt i halvlegen gav det bonus. Kasper Hansen blev spillet alene med målmanden og efter at have skudt den på stolpen fulgte han selv op og gjorde der til 1-0. Kort efter øgede Jean-Pierre Grentz til 2-0 da han med et drømmehuk fra 25 meter flugtede bolden op i krogen med venstrebenet. Et fremragende mål. Resten af halvlegen forløb roligt og Himmelev gik til pause foran 2-0. Anden halvleg startede modsat den første med et overtag til Himmelev. Det var dog Rødovre som først blev farlige, og de fik efter en flot dribletur reduceret til 1-2 kort inden i anden halvleg. Dette gjorde himmelev-spillerne en smule nervøse, mens B77 atter fik troen tilbage. Kampen blev dog reelt afgjort med 20 minutter tilbage da Kasper Hansen med sit andet mål øgede føringen til 3-1. Et befriende mål for himmelev spillerne, som nu øjnede sejren og oprykningen. Rødovre havde sidst i kampen en stor chance for at reducere, men målmand Mikkel Thomsen fik flot fingrene på det hårde skud fra B77 spilleren og viftet bolden på overliggeren.
Opgøret blev definitivt lukket da Himmelev kort før tid scorede til 4-1.
Efter opgøret var der stor jubel fra såvel spillere som tilskuere, og oprykningen blev på behørig vis fejret med champagne.
En af grundene til at Himmelev har klaret sig så godt er sammenholdet, som er helt unikt. Det har også har resulteret i et massivt træningsfremmøde gennem hele sæsonen, samt den store bredde i truppen som rummer 40 mand. Heraf har op imod 25 mand været inden omkring 1 holdet i denne sæson.
I Himmelev går vi meget op i at det skal være socialt at komme i klubben, men når træning er i gang, er der fuldt seriøsitet som bliver styret med hård hånd af vores træner Arne Larsen.
Han har været ansat som træner i 6 sæsoner, alle i serie 3. Det var derfor en stor forløsning da målet om en oprykning endelig blev opfyldt. Arne er en passioneret træner som lever sig ind i kampene med liv og sjæl. Dette udmønstre sig ofte i stor morskab for modstandere og tilskuere. Han er blandt andet kendt for ”svanens død”.
Ambitionsniveauet for næste sæson er en topplacering i serie 2 og det kan også blive sikret, hvis der bliver arbejdet knaldhårdt til træning samt tilgang af nye ansigter for yderligere at forstærke truppen.
En ting er sikkert, at når vores kunststofbane står klar i løbet af oktober, vil vintertræningen blive klart forbedret og derfor gøre forberedelserne til næste sæson optimale.
2.holdet som også spiller i serie 3, har haft en hård sæson. De spillede lige op med topholdene og drillede dem, men det har alligevel resulteret i en nedrykning til serie 4. Målet er dog, en hurtig tilbagevenden til serie 3.
HVB vil gerne benytte lejligheden til at takke hele truppen for et godt engagement gennem hele sæsonen og ser frem til de resterende kampe og den nye sæson.
.........
Forrygende sæsonafslutning på Himmelev Park
Fodboldvennerne fra SB50 var gæster på "Danmarks bedste udebane" i sæsonens sidste kamp. De to hold har mødt hinanden en del gange i år og står utrolig godt til hinanden. Begge hold spiller angrebsfodbold for fuld udblæsning i 60 minutter pr. kamp. Sådan var det også i lørdags, hvor 2. pladsen i den ene af SBUs tre "mesterrækker" stod på spil. De mange tilskuere var vidne til en rigtig finalekamp.
1. halveg var meget lige. Begge hold havde mange chancer og kun to meget gode målmænd forhindrede en målfest. Endnu engang spillede Mikkel Fogt en pragtkamp. Ganske enkelt en understregning af at Mikkel er blandt de absolut bedste målmænd i sin årgang. SB50 kom foran 1-0 efter et meget flot gennemspillet angreb. Heldigvis sørgede Morten Jensen for udligningen til på et langskud. Morten viste i den situation noget af den "vildskab", som manglede ved andre store chancer i halvegen. Nogen gange skal bolden altså bare have et ordentligt spark bagi!
2. halveg fartsatte i samme høje tempo. Casper Lund havde flere gode chancer og mener nok stadig, at bolden var over stregen midt i halvegen. En rigtig god dommer lod tvivlen komme SB50 tilgode og underkendte helt korrekt målet. Der var stillingskrig indtil ca. 10 minutter før tid. Endnu engang var Victor Møller på spil med et helt traditionelt "Viggo-mål". Mellem venner og "fjender" bugserede Victor bolden over stregen til 2-1. Egentlig havde HVB godt styr på kampen på det tisdpunkt; men endnu et flot SB50 mål til 2-2 gav en rigtig gyserafslutning. HVB kunne sikre sig 2. pladsen i puljen med uafgjort - SB50 skulle vinde. De sidste minutter var et massivt pres mod HVBs mål, hvor Nicolai Dam og Mikkel heldigvis ragede kastanjerne ud af ilden. Kampen endte 2-2. Et helt retfærdigt resultat.
Drengene har haft en god sæson, og især de sidste tre kampe har vist holdets potentiale. Det bliver sjovt at følge drengene til næste år.
Tak for en utrolig god støtte fra alle engagerede familiemedlemmer og venner på sidelinien - men I har altså fået underholdning på et højt niveau weekend efter weekend.
Kampens spiller: Nicolai Dam for en fornem og fejlfri præstation!
Kampens Fighter: Mikkel Fogt for de mange flotte redninger
Kampens Detalje: Morten Jensen for sit mål til 1-1
Æres-dinoen: Kristian Brogaard kæmpede godt til det sidste
Flg. drenge var med: Mikkel Fogt, Morten Jensen, Nicolai Dam, Anders Hansen, Jakob Tangbæk, Casper Lund, Kristian Brogaard, Victor Møller og Nicklas Villadsen.
...........
Sikret oprykning til serie 2
1. holdet er nu klar til at spille næste sæson i Serie 2, bestyrelsen ønsker tillykke med oprykningen og glæder sig til at se mange gode kampe i den nye serie.
............
HVB´s drenge U-14 i spændende sæsonafslutning.
HVBs drenge i U14 er tæt på en spændende sæsonafslutning. Inden de 2 sidste kampe i SBU´s bedste række, 1, er holdet 1 point foran Halskov – og det er lige præcis holdets modstander på lørdag kl. 12.00 i Himmelev. Holdet har efter oprykningen klaret sig rigtig godt og har i sæsonens hidtil 8 kampe hentet 17 point. En sejr eller uafgjort i weekendens kamp vil bringe holdet tættere på en Puljevinder titel.
HVB-spiller i DBU´s drenge U-15 Trup
Midtbanespilleren Oscar Wanstrup fra årgang 93 er udtaget til de første Fællestræninger under det nye DBU U-15 landshold – hvor der i hele Danmark er lavet nogle Brutto trupper som skal udvikles i et nyt koncept under DBU, og i HVB glæder vi os igen over at have en spiller med i Danmarks talentudvikling,
Tillykke til Oscar – og da vi tidligere også har haft Casper Hall, Frederik Kryger og den fra Svogerslev tilkomne Mikkel Klausen til udtagelses stævner – er der håb om at flere HVB spillere på et senere tidspunkt vil komme i betragtning. DBU har i hvert fald informeret os om at de fortsat følger og ”scouter” vores hold – så fremtiden tegner spændende for denne årgang.
...............
Himmelev-Veddelevs U12 piger havde i foråret vundet deres pulje i den bedste række og var derfor blevet inviteret til at deltage i DM i Horsens for U12 piger. Fredag eftermiddag den 17. august 2007 mødtes vi alle på Roskilde station for at tage toget til Horsens, hvor vi skulle overnatte på en skole i Stensballe.
Det var første gang at pigerne skulle spille 11-mands fodbold, så alle var spændte på hvordan det nu ville gå når pigerne pludselig skulle spille på en ”stor” bane. Vi vidste hjemmefra at mange af de Jyske og Fynske hold allerede havde spillet 11-mands i et helt år, så måske havde de et lille forspring.
Til DM i Horsens var der tilmeldt 18 hold som var blevet fordelt på 4 puljer. Hvor 3 puljer var med 4 hold i hver og den sidste havde 6 hold. Vi var uheldigvis blevet placeret i puljen med 6 hold, så for at skulle gå videre til slutspillet om 1 – 8 pladsen skulle vi vinde alle 3 kampe mens holdene i de andre puljer kun skulle vinde 2 af deres kampe for at gå videre. Ikke helt retfærdigt.
Første kamp skulle spilles fredag aften kl. 20.00 så aftensmaden måtte vente til efter kampen. Vi skulle møde B93 fra Sjælland. Det blev en forrygende start og vi vandt første kamp 15 – 0.
Efter kampen var der aftensmad i hallen og hygge i klasseværelset.
Lørdag morgen kl. 9:00 skulle pigerne så spille deres næste 11 mands kamp. Her var det dog en helt anden modstander der var tale om. Pigerne skulle spille mod Grenå der var blevet nr. 2 ved det Jyske mesterskab i 11 mands fodbold. Det var en rigtig spændende kamp hvor vi havde bolden det meste af tiden og hvor vi pressede Grenå langt i bund og havde masser af chancer, men bare ikke kunne få bolden i mål. Dette gav desværre også Grenå en kontra chance eller 2, som de udnyttede til slutresultatet 0 – 1.
Hermed var vores chance for at komme mellem de 8 bedste i Danmark desværre forsvundet. Nå men det ændrede ikke pigernes holdning til, at den sidste kamp mod Horsens kl. 12.00 i hvert fald skulle vindes. Igen havde pigerne bolden det meste af kampen og vi vandt fortjent 2 -1.
Puljeinddelingen gjorde at vi nu skulle spille om 9 – 16 pladsen. Kampen skulle spilles samme dag kl. 19 og var mod Hjortshøj Egå. Inden kampen var der dog tid til frokost og afslapning i klasseværelset så fødderne kunne hvile sig. Nogle meget intense kampe af 2*20 minutter sætter sig i benene.
Kampen mod Hjortshøj Egå blev en rigtig flot spillet kamp. Der endte med slutresultatet 2 – 0 til HVB pigerne. Resultatet betød at der næste dag skulle spilles om 9 – 12 pladsen.
Søndag morgen kl. 9.00 skulle vi så møde Grenå igen, som havde slået os i den indledende pulje. Selvom de have slået os i den indledende var de heller ikke gået videre pga. denne specielle 6 holds pulje. Nu kunne pigerne så få revanche og var alle opsatte på at denne gang skulle de vinde. Det blev pigernes bedste kamp, med masser af fight og frustrationer over at de bare ikke kunne få bolden ind i målet. I 2 halvleg kom det forløsende mål og pigerne vandt kampen 1 – 0.
Endelig var det tid til kampen om 9 – 10 pladsen og selvom pigerne var trætte var de stadig opsatte på at vinde 9 pladsen. Modstanderne var Varde og HVB pigerne startede også med deres fantastiske spil, og spillede en god 1 halvleg, men 10 min inde i 2. halvleg scorede Varde til 1 – 0 og så var det som om at HVB pigernes kræfter var brugt op. Varde vandt kampen 3 – 1.
HVB lilleputpigerne sluttede samlet på en 10 plads og havde samtidigt en forrygende weekend med masser af fodbold, socialt samvær og hygge. Alt i alt en rigtig flot indsats fra pigerne. Og det var i hvert fald nogle trætte døtre der blev afhentet på stationen søndag eftermiddag.
Tak for en hyggelig tur og en rigtig god indsats.
Per & René
Med på holdet var:
Ida, Signe N, Signe S, Karoline, Cecilie, Johanne, Emilie, Jasmin, Lærke, Sofie, Karina, Janice, Louise, Amalie og Amanda.
..................
Topbrag på Himmelev Park
Kalundborg GBs lilleputter er blandt de absolut bedste på Sjælland. De spiller både hurtig og teknisk flot fodbold. HVBs lilleputter vidste derfor, at der skulle benhård fight til for at komme ud af kampen med skindet på næsen.
Kampen startede med et markant pres fra Kalundborg. Det betød, at Mikkel "Pede" Fogt blev skudt varm, og HVBs målmand blev én af de helt afgørende spillere i kampen. Midt i 1. halveg kom HVB bagud med 1-0, da en af KGBs hurtige angribere opsnappede en tilbagelægning. Det var helt i orden efter spillets fordeling. Først i de sidste 10 minutter blev kampen mere lige. HVB havde to chancer - og scorede to mål til 2-1. Først hamrede Casper "Lunde" Lund bolden ind til 1-1, og derefter scorede Kristian "Kriller" Broggard til 2-1 efter flot opspil fra Anders "Arne" Hansen og Casper Lund.
2. halveg var en dramatisk affære, hvor KGB kom helt fortjent på 2-2 10 minutter før tid. Pede fortsatte med sine mirakler mellem stængerne og forsvaret kæmpede forbilledligt. Malthe Bakmand, Nicolai Dam og Morten Jensen ydede en meget stor indsats. Jakob Tangbæk var den helt store spiller på midtbanen, og Lunde havde helt til sidst endnu et af sine gyldne øjeblikke. Det gav det forløsende mål til 3-2.
Kampen var en intens affære. Alligevel kunne SBUs repræsentant konstatere, at holdene gav hinanden fairplay til den store guldmedalje. Stor ros til spillere, trænere og tilskuerne for at sætte fodbolden i højsædet.
HVBs hold var: Mikkel Fogt, Morten Jensen, Nicolai Dam, Malthe Bakmand, Jakob Tangbæk, Capser Lund, Kristian Brogaard, Mathias Jensen, Anders Hansen og Victor Møller.
.......................
Andrea som maskot ved landkampen mod Irland
Her et billed fra landskampen i onsdags i Århus, hvor vores U10 pige Andrea lærte A-Landsholdet, hvordan
nationalsangen skal synges. Jaa, hun står lige ved Jon Dahl.
Hun var heldig at vinde DBU's landholdsklubs "Maskot" konkurrence.
...................
Åben træning i Drenge U14 (Årgang 93)
Årgang 93 står foran nye udfordringer. Såvel 1. som 2. holdet er rykket op og spiller i henholdvis Række 1 og Række 3 - og desuden er forberedelser til juniortid i FC Roskilde og måske chancen for at komme i betragtning til FC Midtjyllands Fodboldakademi ved at være aktuelt.
Så hvis du er målmand eller markspiller og går med drømmen om at spille og træne på højeste niveau, så har vi et godt tilbud til dig :-)
HVB´s 1. holdstrup inviterer dig hermed til åben træning, hvis du mener du minimum kan spille på række 2 niveau.
Træning foregår ved klubhuset i Himmelev på følgende datoer:
Mandag d. 30 juli kl. 17.00
Tirsdag d. 7 august kl. 16.30
Torsdag d. 9 august kl. 16.30
Har du spørgsmål eller andet kan 1. holdstræner Carsten Hansen kontaktes på mobil 3093 3055
............................
HVBs U-14 sikrer oprykning.
Lørdag d. 23 juni var der topopgør i drenge U-14 hvor rækkens nr. 1 Himmelev mødte nærmeste konkurrent Farum. De mange tilskuere på Himmelevs anlæg blev vidner til en rigtig flot kamp og de så Himmelevs 1. hold i U-14 (årgang 93) slutte en fantastisk forårssæson af med at vinde 3-2 over Farum efter at have været bagud 2-0 til der manglede 25 minutter af kampen. Holdet viste endnu engang prøver på stærk moral og kæmpede sig tilbage efter meget ufortjent at være kommet bagud 1-0 to minutter før pausen – en føring som Farum udbyggede til 2-0 små tre minutter ind i anden halvleg. Begge Farums mål kom efter hjørnespark og var stik imod spil og chancer, for drengene fra Himmelev spillede klart bedst og kom frem til flere store chancer uden at have held i afslutningerne. Men da Mikkel Abben 10 minutter ind i 2. halvleg fik reduceret til 1-2 overtog hjemmeholdet fuldstændigt spillet igen, og resten af kampen var der ensrettet trafik imod Farums mål. Da der manglede ca. 12 minutter af kampen udlignede Rene Sølvberg til 2-2 inden Lasse Madsen med 5 minutter igen fortjent sikrede Himmelev sejren.
Sejren betød at HVB bliver en sikker nr. 1. i den måske stærkeste pulje på række 2 niveau under SBU U-14 med 26 point af 30 mulige efter 8 sejre og 2 uafgjorte - og holdet spiller efter sommerferien i SBU række 1, hvilket gør HVB til Roskildes højest placerede klub i U-14, og holdet har desuden haft 3 spillere til udtaget til prøvetræning med henblik på den kommende bruttotrup for U-15 landshold som DBU udtager endeligt efter sommerferien. Som belønning ovenpå det flotte forår, samt som optakt til et spændende efterår tager HVBs 1.- og 2. hold den 1. august af sted til Holland Cup i Almere lige udenfor Amsterdam, hvor der venter 4 spændende dage med masser af fodbold og oplevelser.
På billedet ses de glade spillere og træner.
Forrest fra venstre: Oscar Wanstrup, Simon Munk, Rene Sølvberg, Marcus Oxe, Niels Vincents, Magnus Bengtson, Magnus Mundt, Mikkel Abben.
Bagerst fra venstre: Træner Carsten Hansen, Lasse Madsen, Andreas Winkelmann, Frederik Kryger, Casper Hall, Jonas Lind Hansen, Søren Duvander
.......................
"HVB Junior 92 kæmpede sig til en divisonplads".
Efter at have vundet Junior Yngste mesterrække måtte HVB's junior spillere ud i en kvalifikationskamp mod vinderne af Junior Mester årgang 91 Værløse BK.
Trods fysisk forskel og til tider presset i bund, var HVB dog det bedst spillende hold over hele kampen og burde have skabt en hurtigt føring efter store chancer i starten, men det blev først 1-0 efter 25 minutter hvor Mathias Andersen fik spillet Mads Hvilsom i dybden og så var Værløse målmanden chanceløs. I resten af halvlegen havde Værløse BK overtaget og et par chancer, men de fleste angreb blev stoppet af et flot spillen defensiv med Nicki Nielsen i spidsen, og resten tog en velspillende Mads Saabye sig af i målet.
2. halvleg kørte Værløse BK igen på. Men på et flot gennembrud af Mads Hvilsom blev det 2-0 og sejren var næsten i hus. Men spændingen kom ind i kampen igen, da Værløse BK fik reduceret i en periode hvor HVB spillede med 10 spillere.
Men efter 3 minutters overtid kunne de glade Juniorer triumfere og glæde sig til at spille i 3. division i efteråret, hvor turene kan gå til både København og Lolland-Falster, da 3. division ikke kun er en sjællansk række.
Det var en tilfreds HVB træner Deniz H. Coskun, som glæder sig til efterårets udfordringer og sammen med FC Roskilde's oprykning til 2. divison, bliver det en stærk årgang i Roskilde.
Holdet bestod af: Mads Saabye Jørgensen, David Rigelsen, Nicki Vejlebo Nielsen, Mathias Andersen, Johan Breinebjerg, Kristian Podbielski, Nikolaj Holm, Mathias Damm Væggemose, Asger Bruhn, Mikkel Leth, Mads Hvilsom, Morten Egholdm Jeppesen, Marc Teilmann og Frederik Tangbæk
Udover Junior 92, er alle Elite ungdoms holdene ned til Årgang 96 rykker op i drengeafdelinge, hos pigerne er Lilleput piger også rykket op og Junior piger har lavet den bedste placering i Eliteøst nogensinde med en 2.plads, her i foråret. Hvilket er ret imponerende, især når man ved at HVB er en breddeklub. Bredden er der og bliver tilgodeset, hvilket gør at mange af 2 og 3. holdene også er rykket op. Så der er sommer smil i Himmelev-Veddelev BK erkender Sportschef Søren Væggemose, som sender en stor del af æren for dette, til de mange dygtige trænere og ledere i klubben og en meget ungdomsfokuseret bestyrelse.
Med venlig hilsen
Søren Væggemose
..........................
Kom og støt HVB's U15 drenge!
Spilledato: Tirsdag den 26. juni 2007 kl. 19.00.
Spillested: Hedehusene Ny Idrætspark, Stenbuen 34, 2640 Hedehusene. Tlf. 4335 2750
Kamp nr.: 243348
Holdene: Vinder U-15 Mester: Himmelev-Veddelev BK - Næstbedste 1´er U-16 Mester: Værløse BK
Himmelev-Veddelev er udnævnt som “hjemmehold” og er ansvarlig for:
- En kampbold (plus evt. en kampbold i reserve).
- at resultatet umiddelbart - og senest en time - efter kampen bliver indtastet. Vejledning og telefonnummeret til resultatindtastningen fremgår af holdkortet.
I tilfælde af uafgjort kamp fortsættes med forlænget spilletid (2 x 10 min.). Er stillingen herefter fortsat uafgjort, afvikles straffesparkskonkurrence. I øvrigt henvises til turneringsreglementets § 14.
..................
Lige en stor tak til alle jer trænere og ledere inden i går på velfortjent ferie, fra en meget tilfreds og stolt Sportschef.
Foråret har været imponerende flot for næsten alle afdelinger og dem som har haft det svært har vi hjulpet så godt vi kunne og håber at de spørger om hjælp og støtte i efteråret også.
Udover de positive og flotte sportslige resultater, er der ved at komme gang i at afdelingerne hjælper hinanden på tværs. Således har U 11, hele 4-5 trænerassitenter fra årgang 92 og 93.
Årgang 95 har fået trænerassistent fra årgang 92 og ynglingespillere skal hjælpe i minipige afdelingen.
Så hvis vi kan udvide dette og hjælpe hinanden og give af hinandens erfaring er der grobund for at HVB bliver en top ungdomsfodbold klub og vi er godt på vej. Som resultaterne viser herunder.
UDVALGTE RESULTATER FORÅR 2007:
Pigejunior Elite bedste placering som nr 2 i rækken og 3 spillere på SBU holdet: Nanna Verner Poulsen, Anna Bruus Jensen, Amalie Hemann Hansen.
Piger kæmper videre i række 1 og række 2.
Lilleputpiger rykker op i mesterrækken
Ynglinge afdelingen er blevet den største i mange år og har spillet sig til en plads midt i række.
Junior U 16, årg 91 - nar oprykning mulighed og kan muligvis blive slået sammen med årgang 92 i efteråret, såfremt årgang 92 rykke op i 3. div og dermed må bruge spillere fra årgang 91.
Junior U 15, spiller oprykningkamp i Hedehusene tirsdag den. 26/6 kl. 19.00. Hold 2 rykket op i række 2.
Drenge U 14 rykket op i række 1, og 3 spillere udtaget til SBU samlinger Frederik Kryger, Casper Hall og Oscar Vandstrup. Hold 2 rykket op i række 3 og hold 3 med mulighed for det. Flot gået af hele afdelingen.
Drenge U 13, hold 1 rykket op i række 2.
Drenge U 12, Oprykning mulighed
Drenge U 11, rykket op i mesterrækken Udover dette er Casper Lund Mikkelsen fra U 11, udtaget til FC Midtjyllands talenthold U 12, hvilket er rigtig flot.
Vi skal også sige farvel til at par spillere fra årgang 92, som er blevet så dygtige at vi ikke kunne holde på dem mere.
Vi ønsker derfor Mads Hvilsom og Mathias Damm tillykke med deres kontrakter. Held og lykke i FC Midtjylland og Herfølge Boldklub, og glæder os til at høre om deres oplevelser når de gæster HVB fremover.
Samtidig kæmper HVB Elite videre med at gøre eliteforholdene endnu bedre i både HVB og FCR regi, så at vi kan beholde endnu flere og gøre de dygtige spillere vi har endnu bedre. Mere information om dette i August, men hvis i kender nogen som kunne hjælpe med lidt eller meget, hører jeg gerne fra jer.
Med sportslig hilsen og det store smil.
HVB Ungdom
Søren Væggemose
.............
Flot kamp af FC Roskildes U11 hold
De 14 drenge fra Svogerslev og Himmelev har siden, de var helt små, spillet mange drabelige kampe mod hinanden. Lørdag den 16. juni var de samlet på ét hold under FC Roskildes faner. Tre træningskampe og én fællestræning var nok til at FC Roskilde kunne spille lige op med FC Midtjylland. Spillerne fra de to FCR klubber var i kamp mod et hold, som bestod af de bedste spillere fra en del jyske og en enkelt sjællandsk klub.
Kampen mod FCM startede ikke for godt. Drengene skulle lige ryste den lange køretur af sig. Målmand Mikkel Fogt måtte således hive en pragtredning ud af ærmet allerede i starten af kampen. Usikkerheden benyttede FCM til at komme foran 2-0. Herefter begyndte spillet at hænge bedre sammen. Emil Christiansen fik styr på midtbanen, Kristian Brogaad og Anders Hansen fik gang i angrebsspillet på venstrekanten. Jakob Tangbæk, Marcus Franzpötter, Morten Jensen og Nicolai Dam fik lukket af i forsvaret og Patrick Pedersen fik vist prøver på sine skarpe driblinger i front. Begge hold havde chancer til mål; men der blev ikke scoret mere i 1. halveg.
De første 20 minutter af 2. halveg viste holdets potentiale. FCM var ikke i nærheden af FCRs mål. Ikke mindst fordi Jonathan Wiese, Victor Møller, Nicolas Pedersen og Mathias Jensen lukkede totalt af på midten af banen. Spillet op af banen var præget af mange boldberøringen og godt kantspil både i venstre og højre side. Målet til både 1-2 og 2-2 var resultatet af fænomenalt fløjspil. Først fra Kristian Brogaards og siden fra Alexander Larsens side. Begge mål blev sat ind af Patrick Pedersen, som stod på rigtige sted begge gange. FCR kom endda foran 3-2 på et mål af Kristian Brogaard. Det kostede dog en del kræfter at vende kampen. Det benyttede FCM til at score 2 mål, som kampen endte med et FCR nederlag på 4-3. Lidt ærgerligt. Drengene tog det dog i stiv arm og var klar over, at de havde præsteret en meget flot kamp. Det var både fight og flot sammenspil, som vendte billedet i 2. halveg. Det fik drengene ros for af både trænere og tilskuere.
Hjemturen var i bussen festlig, og drengene fik således afsluttet den lange tur til Jylland med maner. Tak til FCR fra U11 drengene fra Svogerslev og Himmelev. Holdet bestod af:
Øverst fra ventre: Jonathan Wiese, Morten Jensen, Patrick Pedersen og Anders Hansen.
I midten fra ventre: Alexander Larsen, Mikkel Fogt, Marcus Franzpötter, Nicolai Dam og Jakob Tangbæk.
Nederst fra ventre: Emil Christiansen, Mathias Jensen, Nicolas Pedersen, Victor Møller og Kristian Brogaard.
....................
”Succesfuld træner-leder seminar mellem FC Roskilde og FC Midtjylland” !
Over 40 trænere og ledere fra FC Roskilde og moderklubberne Svogerlslev Boldklub, RB 1906 og Himmelev-Veddelev BK har taget mod invitationen til det første træner- leder seminar i det nye talentsamarbejde mellem FCR og FCM.
På lederdelen delte Talentchef Flemming Broe FCM og Talentchef FS Midtvest (Fodboldsammenslutningen for 116 jyske klubber under FCM) Jørgen Lind ud af erfaringer med at fusionen mellem Herning Fremad og Ikast FS.
Samtidig informerede de om hvor FC Roskilde skulle sætte ind i forhold til at få alle til at arbejde i samme retning i et så følelsesladet samarbejde og at det var vigtigt at alle var indstillet på at give og tage del i samarbejdet.
Med den sportslige succes FC Roskilde har p.t med top placering i 2 division, Ynglinge rykket op i 2 division og Juniorer på vej, samt rigtig mange gode børnehold i moderklubberne, er der netop nu stor basis for at få de store sejl op på skibet FCR.
Her er moderklubbernes bestyrelser meget velvillige og ser en stor mulighed for at alle klubberne for en god udvikling ved at satse mere og målrettet omkring talentudviklingen i Roskilde.
På træner delen fik de mange trænere fra Roskilde en stor oplevelse, da seminaret blev lavet af 3 af de bedste ungdomstrænere i Landet, som til daglig træner de mange akademi spillere og landsholdspillere i FC Midtjylland. ITU træner Kenneth Andersen viste angrebsøvelser, Ynglingeliga Rasmus Ankersen underviste forsvarsspillere og Juniorliga træner Svend Graversen tumlede med midtbanespillerne. Junior 3 divisions spillere fra FC Roskilde og Junior Mesterrække spillerne fra HVB svedte bravt i Roskilde idrætspark under de spændende øvelser som alle var skræddersyet til de enkelte kæder på holdet, om eftermiddagen var der taktisk træning og dagen afsluttede med en meget fin evaluering og mange positive tilbagemeldinger fra trænere og ledere.
På vegne af FCR ungdom er Søren Væggemose glad for at så mange ville bruge en fridag på fodbolden i Roskilde, på en varm sommerdag, hvor stranden havde været en anden mulighed.
”Men det viser bare at der en stor opbakning og masser af dygtige og engagerede fodbold trænere og ledere i Roskilde, nu gælder det om at få sat FCR Ungdom organisation på plads, så kan vi få lavet FC Roskilde til et kraftcenter for talentudviklingen på Midtsjælland, og det er jeg overbevist om er muligt, siger en meget tilfreds Søren Væggemose.
Allerede i næste weekend sender Moderklubberne 60 spillere, ledere og trænere til det Midtjyske hvor der skal spilles træningkampe mod FC Midtjylland i Lilleput og drenge årgangene.
Samarbejdet med FCM har givet moderklubberne, deres spillere, trænere og ledere allerede og de 8 spillere fra Roskilde klubberne som har været på talentskole i FCM har haft store oplevelser og 2 af spillerne er blevet udtaget til FC Midtjyllands talenthold.
”at have en samarbejdspartner som er så langt fremme og så professionelle omkring talentudviklingen, samtidig med at de gerne vil lære fra sig. Gør at dette kan kun blive endnu en succeshistorie for FC Roskilde ungdom og børnefodbolden i Roskilde”, understreger Søren Væggemose.
..............................
3 drenge fra HVB U14 med i 1. bruttotrup
HVB drenge U-14 har fået udtaget 3 spillere til den 1. bruttotrup for spillere fra årgang 93 som DBU skal arbejde videre med, når DBU overtager opgaven fra Lokalunionerme d. 1. august 2007. Casper Hall, Frederik Kryger og Oscar Wanstrup er udtaget på basis af scouting som SBU har foretaget under 2 af holdets kampe her i foråret. På baggrund af denne scouting er der udtaget 33 spillere, som skal samles i Ballerup Idrætspark mandag den 11. juni 2007. En samling som afholdes i samarbejde med KBU, som derfor også har indkaldt spillere. Det er værd at bemærke at HVB er repræsenteret med flere spillere end klubber som Lyngby, Brøndby, Herfølge og AB.
.........................
HVBs lilleputter på talentskole
3 lilleputter fra HVB/U11 var med, da FC Midtjylland (FCM) havde talentskole den 20. maj. Det blev en lang dag, som startede allerede kl. 5.00. Herefter gik turen til Ikast, hvor FCM tog rigtig godt imod gæsterne fra Roskilde. Det hele startede med en introduktion til talentskolen, akademiet og til selve fodboldklubben FCM. Det var meget spændende for både drenge og voksne. Herefter var det tiden til omklædning og 3 kampe. Der var 90 drenge fordelt på 10 hold fra både U11 og U12 . De tre HVB-drenge klarede sig helt fint og fik vist, at de kan begå sig både teknisk og fysisk. Casper "Lunde" Mikkelsen klarede sig endda videre til næste runde. Casper skal til træning på tirsdag og på træningslejr midt i juni, hvor modstanderen bliver kammeraterne fra FCR, som er et blandet hold fra HVB og Svogerslev.
Et stort tillykke til Casper fra alle i HVB - ikke mindst fra Jakob Tangbæk og Anders "Arne" Hansen, som også havde en rigtig god dag. Vi vil huske FCMs motto: Den der opgiver at blive bedre - ophører med at være god. Tak til FCM!
........
HVB årgang 2000 (U7) fik sølv til LøveCup på B1903’s baner
Efter 3 sejre i de indledende puljekampe, hvor især en af dem – mod Jægersborg – var meget tæt (1-0 i HVB’s favør) gik en flok meget trætte
og ”soltørrede” drenge (perfekt solskinsvejr) videre til kvartfinalen, hvor slaget stod mod CIK (Christianshavn). Efter endnu en flot fight og helhjertet holdindsats, tog drengene også dette stik hjem med en 4-2 sejr.
Semifinalen skulle nu kæmpes mod B1903 der havde fordel af hjemmebanen. Dette rørte dog ikke drengene, der endnu engang viste deres formåen på grønsværen, med en meget sikker sejr på 5-0.
Og om ikke det var Jægersborg – fra puljespillet – der endnu engang skulle spilles mod i finalen. HVB’erne var efterhånden godt udbrændte med næsten 2 timers fodboldspil i benene, og med 5 på banen og 1 udskiftningsspiller slog kræfterne desværre ikke til, i denne afgørende kamp. Jægersborg vandt denne gang med 1-0.
Stort tillykke skal lyde til Marcus Oliver Andersen, Hannibal Henningsen, Oskar Winkler, Andreas Sehested, Anton Bramming samt William de Place, med det meget meget flotte resultat.
Flot kæmpet drenge - I gør os stolte.
Drengene har 100% sikkert sovet godt om natten.
Palle
.............
Velforberedte Himmelev U-17 piger klar til Elite Øst
Himmelevs talentfulde U-17 piger, der spiller i sjællands højeste række "Elite Øst", føler sig godt rustet og klar til forårssæsonen, der starter i den kommende uge.
Forberedelserne har, ud over den almindelige fodboldtræning, budt på fysisk træning i form af boksetræning, der har været en ny og spændende måde at få grundformen på plads med. "Vi tror på at alternative træningsformer er godt for humøret i truppen, når formen skal holdes ved lige i de kolde vintermåneder og har også mærket god effekt af den alsidige træning i de træningskampe vi har spillet", fortæller træner Jakob Havsager.
Netop træningskampene giver også god grund til optimisme - 9 kampe er spillet, 7 vundet, 1 uafgjort og kun et enkelt nederlag. Specielt sejre over de kommende Elite Øst modstandere fra Skovlunde og Ølstykkes dame senior hold, vidner om stor styrke i truppen.
Himmelev spiller for 3. år i træk i Elite Øst rækken, hvilket vi er utroligt stolte af. En væsentlig årsag til kontinuiteten og de flotte resultater er den store fokus på pigefodbold i Himmelev - vi er klar til at tage imod pigerne allerede fra de er fem år gamle, med sjov og afvekslende fodboldtræning. Det store arbejde helt nedefra fra de yngste årgange, betyder at vi hvert år udvikler masser af talenter fra egne rækker, der sammen med tilgang af spillere fra omegnens klubber, sikrer os status som Roskilde områdets suverænt stærkeste pigefodboldklub. Et arbejde der også har givet os hele fire spillere på sjællands U-15 pige hold, der samler de største talenter på hele sjælland og bl.a. spiller træningskampe mod de øvrige landsdele.
Som en afrunding på sæsonforberedelserne holder Himmelevs U-17 piger træningssamling 2. påskedag i Himmelev fra 14.00 - 19.00, hvor foråret "sparkes i gang". Her er også spillere udefra velkomne til at møde op og træne med. Yderligere oplysninger på www.forzahvb.dk. ..........