1075

Pokalturneringen U13 pigerne i semifinalen

HVB nyt
16. maj 2009 - 14:12 af: Claus Olsen

Efter en flot 2-0 sejr mod Slagelse kvalificerede HVB 1 U15 pigerne sig onsdag til semifinalen i pokalturneringen. Som det altid er tilfældet mod Slagelses piger var der tale om en spændende og kampbetonet affære

Efter en flot 2-0 sejr mod Slagelse kvalificerede HVB 1 U15 pigerne sig onsdag til semifinalen i pokalturneringen. Som det altid er tilfældet mod Slagelses piger var der tale om en spændende og kampbetonet affære.
Første halvleg var præget af mange nærkampe og spil på midten af banen uden at nogle af holdene formåede at tilspille sig de store chancer. Pigerne holdt aftalerne fra taktikmødet og fik sat sig godt på Slagelse's gode driblere. Og målsætningen om at supplere med fight og aggressivitet blev opfyldt. Pigerne holdt  godt fast i bolden og forsøgte altid at spille bolden fremad banen. Mod slutningen af halvlegen fik HVB hjørnespark, hvilket gav mulighed for at afprøve en af kombinationerne, der var blevet indøvet under træningslejren. Signe M Nielsen spillede til Annizette Jensen der afsluttede mod mål - og ved bagerste stolpe kom Jasmin løbende til og sparkede bolden sikkert ind. Fra et i forvejen højt niveau blev gejsten løftet yderligere hos Himmelev pigerne. Ved halvleg stod der 1-0 til Himmelev.
Anden halvleg var præget af et Slagelse hold der pressede på for en udligning. Det blev til flere afslutninger fra distancen og nogle hjørnespark, men Himmelev pigerne fik lukket godt af. Udover nogle enkelte skud indenfor rammen, som Signe Munk på målet tog sig af,  blev det aldrig rigtig farligt. I stedet kom Himmelev pigerne igennem med flere kontraangreb. Efter flotte kombinationer mellem Anni J, Signe M.N. og Janice blev Signe spillet fri i venstre side. Men langskuddet endte lige over mål. Og endnu en hjørnesparkskombination var ved at lykkes, men Nanna Pedersen's spark med venstrebenet gik over mål. I midten af halvlegen blev det 2-0 til Himmelev. Efter et indlæg fra venstresiden gik Slagelse målmænd godt ud af sit mål og greb bolden, men var efterfølgende uheldig at tabe den, så Cecilie Wiisborg kunne sparke bolden i det tomme mål. Slagelse's målmand stod ellers en flot kamp og forhindrede et par minutter senere et meget stor scoringsmulighed. Louise Heeman spillede Signe M. N. der sendte den videre på tværs i til en helt udækket Cecilie Wiisborg, men Slagelses målmand klarede flot.
Samlet set en meget flot kamp af pigerne hvor gejsten fra Raklev kampen blev fastholdt og yderligere udbygget. Og et forsvar med Johanne, Karina, Karoline og Jasmin der stod flot fast hele vejen. Tak til Slagelse for endnu en god kamp.
Dagens fighter: Amalie Sørensen

Dagens spiller: Nanna Pedersen

0 kommentarer


Du skal være logget ind, for at skrive en kommentar