1075

U 11 piger har vundet finalen i Vinter Cup 2010/2011

HVB nyt
27. marts 2011 - 17:01 af: Claus Olsen

Himmelevs U 11 piger har i dag vundet finalen i Vinter Cup efter en vildt spændende kamp mod Ølstykke.

Vi fra træner/leder side havde ikke forventet at vi skulle komme så langt, da vi tilmeldte holdet til Vinter Cup i B-rækken.
Efter en sæson i C-rækken, var det tid til at prøve kræfter med B- rækken, så vi tilmeldte holdet til Vinter Cup, så vi kunne forberede os på SBU turneringen.
Efter nogle kampe, gik det op for os, at vi kunne nå langt og med tre runder tilbage, fandt vi ud af, at vi ikke kunne blive dårligere end nr. 2 i puljen.
Finalen skulle spilles mellem nr. 1 og nr. 2 i puljen, da der kun var 1 pulje.
Vi endte med at vinde puljen med 18 point ud af 21 og mødte Ølstykke i finalen den 27. marts.
Kampen var utroligt lige og Ølstykke kom foran 1-0.
I 2. halvleg fik Pernille udlignet og så gik vi ud i forlænget spilletid. Kampen bølgede frem og tilbage, og nogle flotte redninger af Jackson holdt os inde i kampen indtil Silke fik trillet bolden under Ølstykkes målmand.
Det resultat holdt kampen ud, og HVBs U 11piger vandt Vinter Cup på en flot indsats og rigtig godt sammenspil.
0 kommentarer


Du skal være logget ind, for at skrive en kommentar
HVB - nyt
U18 Piger på vej til Pokalfinalen...
Onsdag den 16.maj kl. 19.00 spiller HVB's U18 piger semifinale i pokalturneringen
Fitness er helt i Himmelev Skoven
Cirka 30 børn fra Himmelev Veddelev Boldklub var mødt frem, da skovfitness-banen i Himmelev Skov blev indviet. De blev instrueret i brug af banen af initiativtager Michael Hjorth-West.
1000 Ronaldinho?er invaderer Himmelev-Veddelev Boldklub
1000 børn skal på banen, når Himmelev-Veddelev Boldklub, DBU Sjælland og Jyske Bank søndag d. 20. maj afholder et af årets 16 Jyske 3-bold Storstævner. Et stævne uden kåring af mestre, men med fokus på leg, boldglæde og teknik.